Jak dla mnie to u koni nie występuje - psychicznie. 😂
Natomiast tak na serio, myślę, że każdy wie ile ono mniej więcej trwa, ale jak ono wpływa na jego użytek?
Zacznijmy od początku - najpierw przychodzi na świat źrebak i spędza ok. 7-8 miesięcy z matką i pije jej mleko. W międzyczasie zaczyna powoli sam jeść. Następnie odsadza się go od matki i takiego malucha nazywamy odsadkiem, staje się niezależny od mamy, ale jeszcze nie jest gotowy na jaką kolwiek pracę, co najwyżej na zabawę, pielęgnację. Od wieku ok. 2 lat konia można POWOLI przyuczać do chodzenia na lonży i prostych poleceń. Jak każde dziecko w naturze - młody koń również musi mieć odpowiednią ilość czasu na ogarnięcie świata. Dlatego w tym czasie powinniśmy uczyć go zabawą podstawowych rzeczy, jak chodzenie w ręku, właściwe zachowanie w stajni - spokojne stanie podczas pielęgnacji itp.
W wieku 3-4 lat zazwyczaj zaczyna się z koniem pracę pod siodłem (po odpowiednim przygotowaniu i obyciu go ze sprzętem). W takim wieku możemy od konia wymagać co najwyżej przebieżek po ujeżdżalni. W tym okresie nasz ,,nastolatek” nie potrafi jeszcze złapać równowagi pod siodłem, nie do końca ogarnia wszystkie nogi i potrzebuje do tego czasu i odpowiednich ćwiczeń. Jednakże bez presji.
W wieku 5,5-6 lat kręgosłup konia kostnieje, jest to ostatnia jego część, która kończy się ,,rozwijać”. Wszystkie inne struktury kostnieją po kolei wcześniej. Do tego czasu powinno się mało skakać, nie za wysoko oraz odpuszczać dużą ilość i częstotliwość bardzo obciążających kręgosłup treningów. W innym przypadku możemy go przedwcześnie uszkodzić i nasz czterokopytny w wieku 10 lat może być już niezdolny do jazdy, i służyć jedynie jako kosiarka.
Kiedy wcześniejsza praca zaowocowała równowagą i obyciem z podstawowymi zakrętami, elementami lub nawet kombinacjami niskich przeszkód, możemy zacząć właściwą, ciężką robotę. Oczywiście stopniowo zwiększając wymagania.
Potem już tylko pozostaje cieszyć się ze wspólnych osiągnięć i wytyczać sobie nowe cele.
Emerytura - u koni sportowych wiek emerytalny to ok. 16 lat. Jednakże wiele koni cieszy się świetną formą do wieku ok. 20 lat, a nieliczne dłużej. To moment kiedy powinniśmy dać naszemu pupilowi coraz więcej odpoczynku jeżelj jego stan tego wymaga i troszczyć się o niego. Warto pilnować jak je, ponieważ z wiekiem niektóre składniki odżywcze są trudniej przyswajalne dla starszych koni.
Dowiedzieliście się czegoś nowego? Jeśli tak to dajcie znać. 😊
Macie jakiś preferowany temat na następny wpis?
Możesz poruszyć temat halterów (kantarów sznurkowych)
Piękne zdjęcie napiszesz kiedyś o pożywieniu 😘😁
Świetny wpis! I na końcu słodziaszny Punciak😘
~Marta
Również chciałabym wpis o chorobach 😊
Czy poruszysz temat o chorobach koni. Takich, których koń może się zarazić od drugiego konia? (Chodzi mi o to, że jakie to są choroby)? Z GÓRY DZIĘKUJĘ 😁❤️